Çalışma Saatleri: 7/24
 Araç Şarj Istasyonu Nedir?

Araç Şarj Istasyonu Nedir?

Araç Şarj Istasyonu nedir sorusunu aşağıdaki konu ile netleştirebiliriz. Gündelik hayatta kullandığımız ve karşılaştığımız araçların çoğu içten yanmalı motorlardan oluşur. Bu yüzden aracın çalışması ve işlevini yerine getirmesi için bir yakıt kullanılması gerekir. Benzin, dizel ve LPG bu yakıtlara örnektir. Gelişen teknoloji ile hibrit ve elektrikli araçlara ilgi artmıştır.

Hibrit Araçlar

Hibrit araçlar hem elektrik hem de akaryakıt ile çalışabilen araçlara verilen addır. Hibrit araçlarda enerji dönüşümü yaygın olarak kullanılır. Bu araçlarda kalkışta ve yavaşlama durumlarında genel olarak elektrik motoru kullanılırken, seyir halinde daha fazla güce ihtiyaç duyulduğundan benzinli motor ile elektrikli motor senkronize olarak çalışır. Hibrit Araçlar Elektrik için Araç Şarj Istasyonu noktasına ihtiyaç duyar.

Elektrikli Araçlar

Elektrikli araçlar ise hibrit araçlardan farklı olarak sadece elektrik enerjisini kullanır. Elektrik ile çalışan motora güç, batarya ile sağlanır. Bu yüzden aynı cep telefonu, tablet ve dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi bu araçlar için şarj adı verilen elektrik yükünün biriktirilmesi gerekir. Bu araçlarda Li-Ion Elektrikli Araç Akü bulunmaktadır.

Araba Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

Elektrikli araçlar günümüzde oldukça popülerleşmeye ve hatta otoyollarda yerini almaya başlamıştır. Buna bağlı olarak elektrikli araç istasyonları halk arasında popüler bir terim olmaya başlamıştır. Elektrikli araçlara enerji akışını sağlayan ve bu akışın kontrolünden sorumlu olan sistemlere Araç Şarj Istasyonu adı verilir. Araç şarj istasyonları elektrik kaynağı ile araç bataryası arasında güvenli ve verimli bir şekilde elektrik aktarılması için kullanılır. Bu sistemler faz dağıtım panelleri, şarj ünite kabloları, transformatörler, şarj üniteleri ve haberleşme sistemleri içermektedir. Araç şarj istasyonlarında, öncelikli olarak elektrik alt yapısı ve tesisatı oluşturulur. Daha sonrasında bu elektrik tesisatlarından filtrelenen enerji dağıtım panellerine aktarılır. Dağıtım panelleri ise bu enerjiyi dağıtım sistemleri ile şarj ünitesine aktarır. Şarj ünitesinden araca doğrudan kablo bağlantısı ile şarj işlemi gerçekleştirilmiş olur. Kullanılan faz dağıtım panellerine göre şarj süreleri kısalıp uzamaktadır. 

Araç Şarj İstasyonu Hizmetleri

Araç şarj istasyonlarıyla en çok kaygı duyulan noktalardan biri de şebekelerin bu istasyonlardan olumsuz etkilenip etkilenmeyeceğidir. Bu yüzden tasarlanacak olan Araç Şarj İstasyonu verimli olacak şekilde tasarlanıp, hayata geçirilmelidir. Firmamız bu istasyonların kurulum ve projelendirme hizmetleri üzerine çalışmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir