Çalışma Saatleri: 7/24
 Start Stop Akü

Start Stop Akü

Bu akü çeşidi araç her durduğunda akü de durur, gaza basıldığında ise akü tekrar çalışır. Start stop akü hem yakıt tasarrufu yapacaktır hem de çevreye minimum derecede zarar verecektir. Aynı zamanda bu türdeki aküler diğer akü çeşitlerine göre daha kısa sürede şarj olmaktadır.

Trafikte dur kalk yapmak hem yakıtı fazla harcamakta hem de havaya fazla karbon salınımı yapmaktadır. Bu yüzden ileriki yıllarda start stop akü şekline geçilmesi planlanmaktadır. Start stop aküler arabalar dışında başka alanlarda da kullanılmaktadır. Bu alanlar elektronik araç gereçler, güneş enerji sistemleri, alarm sistemleri, telekomünikasyon, acil aydınlatma sistemleri, kontak araçlar ve otomatik kontrol sistemlerinde de start stop aküler tercih edilmektedir.

Akü Değişim Süresi Nedir?

Akü arabaların en önemli parçalarından biridir. Akü bakımı noksanlığı, Akünün bitmesi ya da azalması arabada bazı belirtilerden anlaşılmaktadır. Bunlar aracı çalıştırma konusunda zorlanma ve farların ışığı yeterli derecede vermemesi gibi belirtilerden akünün bitmek üzere olduğu anlaşılabilmektedir. Akünün bitmesi beklenmeden ilk belirtilerde değiştirilme yapılmalıdır. Aksi takdirde araç yolda kalabilmektedir. Genelde akülerin değişim süresi 3 ve 5 yıl arasında değişmektedir. Bu değişim süresini göz önüne alarak akünün zamanında değiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle start stop aküler diğer akülere oranla daha hızlı bitmektedir. Bunun sebebi ise her seferinde tekrar başlayıp durduğu için akünün daha fazla görev yapmasından dolayı start stop akü çeşidi hızlı bir şekilde bitmektedir.

Akü Değişim Süreci Nasıldır?

Bu gibi durumlarda firmamız ile iletişime geçerek akünün değişim tarihini öğrenebilir ve akünün değişimi yapılabilmektedir. Akü değişimi sırasında dikkatli çalışılmalıdır. İlk olarak güvenli bir yerde aracın çalışmadan durması gerekmektedir. Daha sonra ön kaput açılır ve akü tespit edilir. Bir mandal yardımı ile akünün eksi kutbu gevşetilir. Gevşetilen akü yerinden çıkartılır. Akülerin bağlantı yerlerinde sülfat tozu bulunabildiği için o bölgelere sıcak su dökülür ve temizlenir. Yeni akü araca aynı şekilde yerleştirilir. İlk olarak pozitif kutup daha sonra negatif kutup bağlantıları kurulur. Bağlantıların doğru bir şekilde bağlanması aracın kısa devre yapmasını önlemektedir. Sorunsuz bağlanan bağlantılardan sonra akü değişimi tamamlanmış olmaktadır. Araç akü değişiminden sonra sorunsuz bir şekilde çalışıyor ise işlem doğru yapılmış demektir. Start stop akü çeşidinde akü değişimleri aksatılmamalı ve kısa sürede yapılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.