Çalışma Saatleri: 7/24
 Aküm Bitti Ne Yapabilirim?

Aküm Bitti Ne Yapabilirim?

Aküm bitti ne yapabilirim ? diye kara kara düşünmeyemi başladınız. Araçlar ihtiyaç duydukları elektriği akülerden karşılarlar. Akülerin en önemli görevleri ise aracın çalışması için ihtiyaç duyduğu elektriği temin etmektir.

Akünüzün şarjı bittiyse veya kullanım ömrü dolduysa aracınız çalışmayacaktır ve çalışması için harici bir elektrik kaynağına ihtiyaç duyacaktır. Bu durumda aküm bitti ne yapabilirim gibi bir düşünceniz olabilir. Bunun için kullanılan en yaygın yöntem bir aracın aküsünden diğer aracın aküsüne elektrik takviye etmek yani bilinen adıyla akü takviyesidir. Akü takviyesi yaparak aracı çalıştırabilir sonra servise gidebilirsiniz.

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Aracın aküsü bitince yapılan akü takviyesi nasıl yapılır sorusunun yanıtı oldukça basittir. Öncelikle akü takviyesi yapabilmek için bir takviye kablosuna ihtiyacınız vardır. Takviye kablonuz varsa geriye kalan ise takviye yapacak bir araç bulmakla başlar. Takviye yapacağınız aracın kendi aracınıza kafa kafaya gelecek şekilde yanaşmasını sağlayın. Burada önemli olan nokta kablonuz eğer kısa ise araçları birbirlerine olabildiğince çok yaklaştırmanız gerektiğidir. Sonrasında kendi aracınızın ve takviye yapacağınız aracın kaputunu açın.

Renkleri Not alın yanlışlık yapmayın

Takviye kablosunun kırmızı renk olan artı ucunu akülerin artı uçlarına, kablonun siyah olan eksi ucunu akülerin eksi uçlarına bağlamanız gerekiyor. Bağlantı sırasında kablonun demir aksamına çıplak elle dokunmayın. Aksi takdirde elektrik çarpabilir. Bağlantıyı tamamladıktan sonra ilk olarak takviye aldığınız aracın çalışmasını sağlayın. Araç çalıştıktan sonra kendi aracınızı çalıştırmayı deneyin. Eğer çalışmazsa takviye yapılan araçta ara gaz vererek devri yükseltin. Ve yüksek devirde bir süre çalışmasını sağlayın. Bu araç aküsünün şarj olmasını sağlayacaktır. Bir süre şarj olmasını bekledikten sonra aracınızı tekrar çalıştırmayı deneyin. Eğer aracınız çalışıyorsa takviye işleminiz başarıyla gerçekleşmiş demektir. Artık Aküm bitti ne yapabilirim ? diye düşünmenize gerek kalmadı.

Akü Bitince Ne Yapılır?

Akünüz bitince yapabileceğiniz şey akü takviyesi yapıp aracı çalıştırdıktan sonra servise gitmektir. Akü takviyesi kalıcı değil geçici bir çözümdür. Aracınızı durdurduğunuz zaman tekrar çalışmayabilir. Bu yüzden akü bitince ne yapılır sorusunun akü takviyesinden sonra aracı durdurmadan hemen servise gitmekten başka yanıtı yoktur. Eğer akünüzün kullanım ömrü dolduysa yeni akü almanız gerekecektir. Ancak akünün ömrü dolmadı ve sadece şarjı bittiyse akünüzün şarjını doldurtarak tekrar kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, akünüz bittiyse, destek almak için mobil olarak çalışan ve 7/24 hizmet veren servisimizden yardım alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir