Çalışma Saatleri: 7/24
 Akünün Bittiğini Nasıl Anlarız?

Akünün Bittiğini Nasıl Anlarız?

Akünün bittiğini nasıl anlarız sorusunun cevabı araç motorunun çalışması için elektriğe ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır. Araçlar, motorun çalışması, aydınlatma, klima sistemi, radyo ve daha birçok elektronik sistem için elektriğe ihtiyaç duyarlar. Akü aracın ihtiyaç duyduğu elektriğin depolandığı parçadır. Akü aynı zamanda araç çalışır haldeyken üretilen elektriği de depolar. Bundan dolayı aküler araçların olmazsa olmaz parçalarından biridir. Ancak her akünün belli bir kullanım ömrü vardır ve zamanla kullanım ömürleri biter.

Akünün Şarjı Tamamen Dolu ise

Eğer akü bitmişse; araç, motorun çalışması için gerekli olan elektriği temin edemeyecek ve araç çalışmayacaktır. Aracın çalışmamasının tek nedeni akü olmayabilir. Aracın çalışmaması bir arızadan mı kaynaklanıyor yoksa akü şarjı bittiği için mi çalışmıyor sorusunun yanıtını anlamanın farklı yöntemleri vardır. Eğer akünün şarjı bitmişse marşa basıldığında gösterge panelindeki ışıklar hiç yanmayacak veya sönük olacaktır. Bu yöntemle akünün bitip bitmediği kesin olarak anlaşılmıyorsa akü şarjının bitip bitmediğini kesin olarak anlayacağımız yöntem direkt olarak aküyü kontrol etmektir. Akünün üzerinde yuvarlak şeffaf bir şarj göstergesi bulunur. Akünün şarjı tamamen dolu ise yeşil renk, %100 ile %75 aralığında yine yeşil renk, %75 ile %25 aralığında sarı renk, %25 ile %0 aralığında ise kırmızı renk görünecektir.

Akü Ömrü

Akülerin ömrü birçok etkene bağlıdır. Bu yüzden akü ömrü ne kadardır sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Akü Bakımı iyi yapılırsa akü daha uzun ömürlü olabilir. Aracın kullanılma sıklığına, çevresel etkenlere, marş basma sıklığına, klima ve radyo gibi elektronik cihazları kullanma aralığına, aydınlatma kullanımına ve bunlar gibi birçok etkene bağlı olarak akünün kullanım ömrü değişkenlik gösterir. Bu etkenlere bağlı olarak akünün 4 ile 6 yıl aralığında kullanılması mümkündür.

Akü Nasıl Ölçülür?

Akü şarjı nasıl ölçülür sorusunda karşımıza iki seçenek çıkmaktadır. Akü açık sistem akü mü, kapalı sistem akü mü? Eğer akümüz açık sistem akü ise yoğunluk ve voltaj ölçümü, kapalı sistem bir akü ise sadece voltaj ölçümü yaparak akünün doluluk oranını belirleyebiliriz. Voltajı dijital voltmetre yardımı ile, yoğunluğu hidrometre yardımı ile ölçebiliriz. Ölçülen değerler akü şarj durum tablosu ile karşılaştırılarak akünün doluluk oranı tespit edilebilir. Akünüzün bittiğini düşünüyorsanız, 7/24 yol yardım hizmeti veren firmamızı arayarak günün her saatinde yardım alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir