Çalışma Saatleri: 7/24
 Akü Değişimi

Akü Değişimi

Akü arabanın en önemli parçalarından biridir. Arabanın çalışabilmesi için gereken enerji aküden gelmektedir. Akünün birkaç tane çeşidi vardır. Ve bu çeşitlere göre akülerin ömrü değişkenlik göstermektedir. Her akünün bir ömrü bulunmaktadır. Ömrü bittiğinde Akü değişimi gerekir. Ve belirli sürelerde değişimlerinin yapılması gerekmektedir. Değiştirilmediği takdirde zayıflayan ve gücü biten akü arabada bazı belirtiler verecektir. Bunlar genelde farların çok fazla yanmaması ve arabayı çalıştırırken zorlanması gibi şeyler olabilmektedir.Akü ömrü ne kadardır? Ne kadar sıklıkla değiştirilmesi gerekir gibi birçok soru insanların merak ettikleri noktalardır.

Akü Ölçümü

Periyodik bir şekilde akülerin ölçümünün yapılması gerekmektedir. Akü ölçümü için firmamız ile iletişime geçilebilmektedir. Ölçümün yapılması bazı özel araçlar ile birlikte kısa bir sürede yapılmaktadır. Akünün ölçülmesi ile akü hakkında bilgi edinilir. Bu bilgi sayesinde akünün ne zaman biteceği öngörülebilir. Ve böylece daha tedbirli olunur ve aksilik yaşanmaması için gereken önlemler alınır. Araba akülerin ömrü hem kullanıcıdan kullanıcıya hem de akü çeşitlerine göre değişmektedir.

Akülerin Ömrü

Örneğin start stop tarzındaki akülerin ömrü standart akülere göre daha kısa olmaktadır. Bunun sebebi ise start stop akülerin her durup kalkmada enerji harcamasından dolayı ömürleri kısa sürmektedir. Arabaların kullanım sıklığı, akünün kalitesi ve arabaların yeni ya da eski model olması akü ömrünü etkileyen faktörlerdir.

Akü Kaç Yılda Değiştirilir?

Yeni bir araba aküsünün ömrü yaklaşık olarak 4-5 yıl olmaktadır. Fakat eski ama çok sık kullanılmayan bir arabanın aküsü ise 10 yıla kadar dayanabilmektedir. Akü kaç yılda değiştirilir? Sorusu ise akünün ömrü ile bağlantılıdır. Normal bir akünün ömrü 4-5 yıl olarak bilinmektedir. Fakat yine de bir akünün değişim zamanının geldiği arabadan anlaşılmaktadır. Araba her zamankinden farklı olarak kolay çalışmıyor ise ya da farlar yeterince ışık vermiyor ise akünün değişim zamanının geldiği anlaşılmaktadır. Bu gibi belirtiler görüldüğünde firmamız ile iletişime geçerek akü hakkında bilgi alınabilir. Dilerseniz Yerinde Akü Değişimi için ekip gönderebiliriz.

Akü bitince ne yapılır? Akü bittiğinde araba zaten hiçbir şekilde çalıştırılmaz ve buna ek olarak elektronik hiçbir işlev yerine getirilemez. Bu durumlarda ilk olarak sağlam bir araçtan akü takviyesi yapılmalıdır ve yapılan takviye ile birlikte hemen akücüye gidilerek Servisin önerileri uygulanmalıdır. Akünün bitmesini beklemeden periyodik kontrollerin yapılması ileride yaşanılacak sorunları ortadan kaldıracaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.