Çalışma Saatleri: 7/24
 Motosiklet Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Motosiklet Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Akülerin bir ömrü bulunmaktadır. Bu ömürlerin uzunluğu akü çeşitlerine göre değişmektedir. Örneğin start stop aküler daha kısa ömürlü olurken klasik aküler daha uzun ömürlü olmaktadır. Bu ömürleri belirleyen şey ise akülerin yapısı ve kullanım işlevinin sıklığıdır. Jel akülerde akünün içeriği jel yapıdaki elektrolitler olduğu için bu akü çeşidi uzun yıllar gitmektedir. Fakat start stop akülerde araba her durduğunda akü de durup her çalıştığında akünün de çalışması kullanım sıklığından dolayı az ömürlü olmaktadır. Akülerin bitmesi durumunda yolda kalınabilmektedir. Bunun için tek çare ise başka araçlardan akü takviyesi yapılmasıdır.

Araçtan motosiklete akü takviyesi

Yolda kalma durumlarında Motosikletin bir servise götürülmesi için ilk olarak bir başka araçtan akü takviyesinin yapılması gerekmektedir. Akü takviye işleminde amaç boş akü ile dolu akünün birbirine bağlanması ile yapılan akü aktarımıdır. Araçtan Motosiklet akü takviyesi sırasında ilk olarak tüm elektrikle çalışan şeyler kapatılır. Bir takviye kablosu ile birlikte aküler birbirine bağlanır. Akülerin kablo ile birbirine paralel bir şekilde bağlanmasından sonra en az 5 dakika aküsü dolu olan araç hafif hafif gaz vererek boş olan akünün şarj edilmesi sağlanmaktadır.5-10 dakika sonra motosikletin de gazına hafif bir şekilde basılarak akünün dolup dolmadığı ölçülür.

Motosiklet Çalışmıyor ise;

Motosiklet çalışmıyor ise akünün daha şarj olmamış olduğu anlaşılmaktadır. Belirli bir süre bekledikten sonra akü tekrar gaza basılarak kontrol edilir. Akü dolana kadar bu işlem devam eder. Motosiklet akü takviyesi nasıl yapılır? Sorusunun cevabı bu şekilde olmaktadır. Takviye sırasında bazı püf noktaların kullanılması takviyenin daha sağlıklı ve hızlı olmasını sağlayacaktır. Bu püf noktası ise takviye kablosu ile aküler birbirine bağlanırken ilk artı kutupları daha sonra eksi kutupları bağlanmalıdır.

Motosiklet Akü Takviye Ve Değişim Hizmetlerimiz

Gerekli periyodik bakımlar yapılmadığında akülerin şarjları bitebilmektedir. Akülerin şarjları bittiklerinde ise araçlar yolda kalmaktadırlar. Bu gibi durumlarda firmamız ile iletişime geçerek aracın kaldığı yerden akü takviyesi yapılarak servise getirilmesini sağlamaktayız. Serviste ise biten akünün değişimlerini yaparak bu sorunu çözmekteyiz. Motosikletlerin akülerinin boyutlarından dolayı diğer araçlarla akü takviyesi konusunda tedirginlikler yaşanmaktadır. Bu yüzden firma olarak motosiklet akü takviyesi ve değişim hizmetlerimiz bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir