Çalışma Saatleri: 7/24
 Aküm Kaç Amper Olmalı

Aküm Kaç Amper Olmalı

Aküm Kaç Amper Olmalı, diye merak edenler için bu konuda detaylı bir bilgi vermeye çalıştık.Akü araçlarda, elektrik enerjisini depo ederek gerekli zamanlarda kullanılmasını sağlayan güç kaynağıdır.

Akü, araçlarda motoru çalıştıran marş için gerekli olan enerjiyi sağlamaktadır. Aynı zamanda araç radyonuz, far ve stop lambaları için olan sistemler de araç aküsü yardımıyla çalışmaktadır.

Araç Aküsü Yeniden Elektrikle Doldurulabilir

Araç aküsü, elektrikle yeniden doldurulabilir. Bu yüzden akünüz bittiğinde yenisini almak zorunda değilsiniz. Akünüzü kullanırken ise aracınızın sağlıklı olarak çalışması için akünüzü sık sık kontrol etmeniz gerekir. Akünüzün doluluğu yeteri kadar olmazsa aracınızın çalışmasında problemler yaratacaktır. Ya da akünüz, aracınıza uygun değilse belki kısa vadede sorun yaratmayacaktır ancak uzun vadede aracınıza geri dönüşü olmayan ya da sizin için pahalıya mal olacak sorunlar yaratacaktır.

Bir aracın, sağlıklı olarak çalışması için belirli miktarda aküye sahip olması gerekir. Akü birimi amperdir. Aküm kaç amper olmalı diye merak ediyorsanız, 12 voltluk sistemdeki akünüzün değeri ölçüldüğü zaman 20 ila 30 mili amper, 24 voltluk sistemde ise 60 ila 80 mili amper değerinde olmalıdır. Bunların dışındaki amperlerde, aracınızda elektrik kullanımına dair problemler olabilir.

Hangi Araç Kaç Amper Akü Kullanır?

Her aracın marşına ve kapasitesine göre kullanılan akü değişmektedir. Aracınızın marş gücünden düşük bir akü ya da çok yüksek bir akü seçmeniz problemler yaratacaktır. Aracınıza uygun aküyü seçmek için akünün üzerinde bulunan etikete dikkat etmelisiniz. Etiketin üzerinde yazılan amper saat miktarı akünün kaç amper saatlik kapasiteye sahip olduğunu, sadece amper ise marş gücünü yazmaktadır. Hangi araç kaç amper akü kullanır diye soracak olursanız, her aracın marş gücü ve akü kapasitesi farklı olduğu için aracın özelliklerini bilmeden net bir akü amperi söylemek doğru olmayacaktır.

Akünün Kaç Amper Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Akünüzün kaç amper olduğunu sıklıkla kontrol ederek ne zaman dolum yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Akünün kaç amper olduğu nasıl anlaşılır? Akünüzün kaç amper olduğunu anlamak için özel araçlar kullanılmaktadır. Genellikle akü durumunuz multimetre ile ölçülmektedir. Akünüzün doluluğu %75’in altına düştüyse akü dolumu yapmanız gerekmektedir. Eğer akünüzü yeni aldıysanız, kaç amper olduğunu ölçmeden önce far lambalarınızı 15 saniye açık tutarak akünüzü deşarj etmeniz gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.